Skip to main content

VPS cu Root sau VPS Administrat? - Knowledgebase / Servere VPS - Centrul Support

VPS cu Root sau VPS Administrat?

Authors list

Aceasta este o decizie ce nu este foarte ușor de luat și de aceea echipa ROMARG vă vine in ajutor cu niște informații adiționale despre diferențele dintre aceste tipuri de pachete încât să puteți lua o decizie informată.

În cele ce urmează vă vom prezenta avantajele acestor tipuri de pachete.

Servere VPS Administrate

Serviciile VPS administrate sunt create în scopul de a vă ajuta să vă ocupați doar de paginile web personale fără a fi necesar să vă mai faceți griji cu privire la partea de administrare a serverului. Echipa noastră de administratori se va ocupa de tot ce înseamnă partea de administrare a serverului achizitionat prin noi. În momentul în care serverul a fost activat se poate face direct mutarea paginilor web fără a vă mai face griji cu privire la alte setări.

Avantajele acestor pachete sunt:

 1. Monitorizare din partea unei echipe specializate 24/7;
 2. Server configurat cu cPanel/WHM;
 3. Backup-uri ce pot fi restaurate direct din contul cPanel prin Acronis;
 4. Migrare inclusă spre serverele administrate, migrare efectuată de către specialiștii ROMARG;
 5. Update-uri de software pe server efectuate de către echipa noastră de administratori;
 6. Filtrare email-uri prin Spam Experts astfel încât spam-ul este eliminat aproape complet;
 7. Acces SSH de tip Jailed Shell, la cerere;
 8. Securitatea serverului asigurată de către ROMARG.

Servere VPS cu acces Root

Serverele noastre VPS cu acces Root deplin vin doar cu sistemul de operare preinstalat, CentOS 7.2 dar prin interfața existentă în contul de client acesta poate fi modificat. Acest tip de acces vă dă posibilitatea să configurați serverul după necesitățile individuale fie că este vorba despre software-ul pe care doriți să îl instalați, port-uri deschise în firewall, module php instalate, nu sunt limite impuse.

Totuși, odată cu libertatea deplină dată de accesul root vine și responsabilitatea de administrare și monitorizare a serverului.

Avantajele acestor pachete sunt:

 1. Acces deplin SSH (root);
 2. Posibilități nelimitate de configurări;
 3. Opțiunea de a instala orice software doriți (legal);
 4. Variante multiple de sisteme de operare ce pot fi instalate;
 5. Posibilitatea a de instala un panou de control dorit de dumneavoastră sau de a lucra fără.

În cazul în care aveți nevoie de asistență suplimentară, echipa ROMARG vă stă la dispoziție prin email la adresa support@romarg.com.

Helpful Unhelpful

66 of 108 people found this page helpful